Akacja “SPRZĄTANIE ŚWIATA” w ZSZ Lubliniec wrzesień 2017r.

Drukuj

„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the Worldwywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza.

W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.


Od 1994 roku, w trzeci weekend września harcerze, młodzież szkolna, organizacje ekologiczne oraz ochotnicy , prowadzą działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling. Dodatkowo podczas akcji są wyszukiwane i usuwane dzikie wysypiska. Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp.
Hasło przewodnie tegorocznej akcji sprzątanie świata 2017 to „Nie ma śmieci – są surowce”. Jej podstawowym celem jest zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku.
W rzeczach, często nazywanych niepotrzebnymi, drzemie wartościowy surowiec, który może być przetwarzany kilkukrotnie, a nawet bez końca (tak jest w przypadku aluminiowej puszki).

Również młodzież naszej szkoły jak co roku uczestniczyła
w tej międzynarodowej akcji.

Klasa II mps wraz z wychowawcą mgr Grzegorzem Olszokiem dokładnie wysprzątała teren przed głównym wejściem do szkoły oraz boisko szkolne

Klasa III wzf pod czujnym okiem Pana Jarosława Jassaka usuwała wszelakie śmieci wzdłuż

   ulicy Niegolewskich .

Zaś klasa III wza wraz z mgr Anną Kołodziej - Plewka zajęła się parkingiem i terenem przy BASCO .

Akcja przeprowadzana była na lekcjach wychowawczych.

                                         Elżbieta Gromczyk

                                       Aleksandra Koszarek

FreshJoomlaTemplates.com

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
972784
Monday the 24th. Custom text here