Druga edycja „Pasji czytania” w lublinieckim więzieniu

Drukuj

p 7W zeszłym roku akcja „Pasja czytania”, którą w lublinieckim więzieniu dla kobiet rozpoczął Zespół Wolontariatu i Zespół Humanistyczny ZSZ Lubliniec, cieszyła się dużą popularnością. Zebraliśmy wiele pochwał i wyrazów wdzięczności od pracowników więzienia i osadzonych.

27-ego września rozpoczęliśmy kolejny cykl tych spotkań.

Tematem przewodnim naszej wizyty było Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które miało miejsce na początku września. Uczniowie czytali fragmenty dialogów dramatu, a polonista opatrzył prezentowane teksty komentarzem, który wprowadził w klimat epoki Młodej Polski i autentycznego wesela poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną z podkrakowskich Bronowic, na które przybyli przedstawiciele krakowskiego świata artystycznego. Chcieliśmy pokazać jak klasyczny już dziś tekst może być odczytywany w aktualny sposób i ukazywać uniwersalne przesłanie.

Prezentacja fragmentów „Wesela” była przeplatana utworami muzycznymi i prezentacją reprodukcji malarskich autorstwa Wyspiańskiego. Występy te spotkały się z ciepłym przyjęciem przez zebrane na sali panie i gromkimi brawami. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie piosenki „Windą do nieba” zespołu 2+1, którą wszyscy dobrze znali.

„Pasję czytania” przygotowali uczniowie klas pierwszych: I technikum i I fs oraz nauczyciele: pan Adam Pietryga i pan Sławomir Domański. Dziękujemy uczniom za dobre przygotowanie i udział.

FreshJoomlaTemplates.com

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
972736
Monday the 24th. Custom text here