Podwójne wyróżnienie dla naszej szkoły podczas V Lublinieckiej Gali Wolontariatu

Drukuj

gala 2(zdjęcia dzięki uprzejmości Mateusza Zawadki z portalu Lubliniec Info)

04.12.2017r., grupa uczniów zaangażowanych w Szkolnym Kole Wolontariatu, razem z opiekunami, Adamem Pietrygą i Sławomirem Domańskim wzięła udział w V Lublinieckiej Gali Wolontariatu, w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu. Z radością przyjęliśmy podwójną nominację w kategorii grupowej. Wyróżnieni zostali nauczyciele – mgr Sławomir Domański i mgr Adam Pietryga, zgłoszeni do Gali przez Zakład Karny w Lublińcu,

tworzący projekt „Pasja Czytania” oraz uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu: Paulina Jureczko, Magdalena Droździok, Martyna Jończak, Patrycja Słupczewska, Joanna Tudzio, Daria Majchrzyk, Sandra Wilk, Sylwia Smol, Wiktoria Golba, Kamila Grobara i Natalia Ordon.

Projekt promujący czytelnictwo „Pasja czytania” Zespół Wolontariatu ZSZ w Lublińcu rozpoczął w październiku 2016. Od tego czasu byliśmy z naszymi uczniami dziesięciokrotnie z różnego rodzaju akcjami w lublinieckim więzieniu. Spotykaliśmy się z osadzonymi, by przekazywać ważne treści i nadzieję płynącą z literatury. Celem głównym, który przyświecał naszej akcji było realizowanie w praktyce ewangelicznego przesłania: „Byłem w więzieniu, a odwiedziliście mnie”.

Chcieliśmy, by zarówno uczniowie jak i osadzone miały poczucie, że nikogo nie można odrzucić, do końca przekreślić, że nadzieja płynąca z Ewangelii jest także nadzieją płynącą dla tych , którzy zboczyli z właściwej drogi i zagubili się w swoim życiu. Nie chcieliśmy pouczać, ani usprawiedliwiać. Staraliśmy się przekazywać to, co wcześniej powiedzieli wielcy twórcy i literatury – pisarze i poeci.

Nasza młodzież w ramach wolontariatu zbierała książki dla lublinieckiego więzienia. Za każdym razem przekazywaliśmy po kilkadziesiąt egzemplarzy książek, w sumie kilkaset woluminów zasiliło więzienną bibliotekę. Wychodziliśmy z założenia, że literacka fikcja jest bezpiecznym gruntem, na którym można zbudować podwaliny do zmiany swego życia. Zachęcaliśmy zatem do czytania i odkrywania nowych horyzontów nadziei. Na początku była mowa o książkach i ich wpływie na ludzkie życie. Potem przyszedł czas na spotkania z ludźmi pióra – pisarzem Januszem Mielczarkiem, które odbywało się w przedświątecznej atmosferze, etykiem – doktorem Wiesławem Szutą i jego książką „Potrójnie o sumieniu”, które było połączone z omówieniem dzieła Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara” oraz z Rafałem Sochą na temat tworzenia, wydawania i wszelkich mąk towarzyszących pracy twórczej. W spotkaniu uczestniczyła żona pisarza , Joanna Socha, doktor nauk medycznych i specjalista w dziedzinie onkologii, która opowiadała z punktu widzenia małżonki o życiu z pisarzem. Włączyliśmy się także w ogólnopolską akcję narodowego czytania „Wesela”, które zainaugurowało nasze spotkania w roku szkolnym 2017/2018 i pokazało ponadczasowy charakter tego wybitnego dzieła i jak wartości ukazane w polskiej klasyce mogą budować nasze życie.

W Pasję Czytania Szkolnego Koła Wolontariatu wpisały się organizowane wydarzenia o charakterze religijnym: montaż słowno-muzyczny „Zakończenie Roku Miłosierdzia Bożego”, Wspólna Pasterka Bożonarodzeniowa z oprawą liturgiczną przygotowaną przez naszą młodzież, „Współczesna Droga Krzyżowa”, połączona z czytaniem tekstów literackich, zainicjowana w tym roku oprawa liturgiczna Adoracji Najświętszego Sakramentu – w Pierwszy Piątek (listopad 2017).

Każdemu spotkaniu towarzyszyły recytacje i wspólne śpiewanie. Przeżywaliśmy wspaniałe chwile, gdy razem z osadzonymi wykonywaliśmy znane piosenki, takie jak „Windą do nieba” z repertuaru zespołu 2+1. Z jednej strony widzieliśmy, że dajemy osadzonym wiele pozytywnych wrażeń, które otrzymaliśmy od nich w ramach podziękowania za nasze wizyty. Z drugiej strony nasi uczniowie mogli odczuć potrzebę dobra, bezinteresownej pomocy tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Uczniowie każdorazowo mogli także przekonać się, jaki wpływ na ludzkie życie może mieć wartościowa literatura, że nie są to tylko puste słowa, ale wyobraźnia i źródło inspiracji i piękna dla prawdziwego życia.

Z perspektywy roku i tych dziesięciu spotkań, które odbyliśmy w lublinieckim więzieniu możemy stwierdzić jak ważny był to projekt dla naszej szkoły, jak motywował do działania i wzbudzał pokłady dobra w nas wszystkich. Było to bezcenne doświadczenie, z którego wiele pozostanie na przyszłość. Dlatego akcja „Pasja czytania” będzie kontynuowana i nie mamy wątpliwości, że da kolejne dobre owoce.

Organizatorzy z ramienia ZSZ Lubliniec Adam Pietryga Sławomir Domański

FreshJoomlaTemplates.com

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
1101529
Wednesday the 23rd. Custom text here