Najważniejsza jest pamięć…

Drukuj

ab 7     Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu zostało otwarte w 1947r. staraniem byłych więźniów KL Auschwitz w celu zachowania ,, po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz – Birkenau.

     Muzeum, od 1979r., jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z zastrzeżeniem, że na tej liście reprezentuje wszystkie obozy koncentracyjne i zagłady na świecie.

     W 2017r. aż 2 miliony 100 tysięcy osób odwiedziło tereny byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i Auschwitz II Birkenau, nad którymi opiekę sprawuje Muzeum.

     Czworo nauczycieli naszej szkoły, pani Renata Pruska, panowie Sławomir Domański, Jarosław Jassak i Wojciech Majewski, sprawowało opiekę nad grupą 42 uczniów klas I – III podczas wyjazdu do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w piątek 5 stycznia 2018r.  

     Uczniowie w dwóch grupach, w skupieniu i zadumie nad przeszłością, w ciągu niemal 4 godzin wysłuchali informacji o funkcjonowaniu obozu w latach 1940-1945. Przewodnicy przybliżyli losy kilku ofiar z pośród ponad 1,3 miliona, które naziści zwozili w to miejsce z całej okupowanej Europy. Najliczniejszą grupę więźniów stanowili Żydzi.

     Wielu uczniów zwiedzało Muzeum po raz drugi, co świadczy o zainteresowaniu tematyką martyrologii i holokaustu. Uczniowie często wybierają ten temat do odpowiedzi z historii, temat poparty wiedzą z obejrzanych filmów fabularnych np. ,, Pianista”, ,, Chłopiec w pasiastej piżamie”, ,, Korczak”, Syn Szawła”, ,,Dzieci Ireny Sendlerowej”.    

   Mam nadzieje, że ci, którzy w Muzeum byli po raz pierwszy z całą pewnością tego miejsca nie zapomną, bo ,, najważniejsza jest pamięć a największą tragedią może być zapomnienie’’.

W. Majewski

FreshJoomlaTemplates.com

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
1101539
Wednesday the 23rd. Custom text here