…gdzie Hitler i Stalin zrobili, co swoje, gdzie wiosna spaliną oddycha.

Drukuj

wawa (8)19 kwietnia- to data szczególna w dziejach Warszawy i historii II wojny światowej. Właśnie tego dnia w 1943r. garstka ocalałych w warszawskim getcie Żydów rozpoczęła heroiczne powstanie. Niemcy wymordowali walczących a getto zrównali z ziemią. W 75 rocznicę tego wydarzenia pod pomnikiem Bohaterów Getta odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterskie powstanie.

   O tym fakcie przypomnieli nam wolontariusze, kiedy przed godziną 16.00 znaleźliśmy się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaraz po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010r., podeszły do nas dziewczęta wręczając żonkile oraz informatory o bohaterach warszawskiego getta. Chwile zadumy nad tymi tragicznymi wydarzeniami podkreśliła zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza… była godzina 16.00.

   74 lata wcześniej, 1 sierpnia o godzinie ,,W” godzinie 17.00 zaczęło się największe z powstań w okupowanej przez Niemców Europie, było to Powstanie Warszawskie. W budynku dawnej Elektrowni Tramwajowej przy ul. Przyokopowej 28 mieści się ,od 2004r., Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nasza przygoda w nim rozpoczęła się o godz. 12.30 i trwała dwie godziny. Opiekunem liczącej 25 uczniów I grupy, był pan mgr Sławomir Domański natomiast klasą 1 Tge opiekowała się pani mgr Monika Zyśko.                                                                                                                                                        Z      Odgłosy wojny i okupacji docierały z każdego miejsca muzeum, były to rozmowy telefoniczne, relacje uczestników powstania, wspomnienia mieszkańców, strzały, wybuchy bomb, wycie syren alarmowych, odgłosy nurkujących Stukasów, płacz matek i dzieci, powstańcze piosenki, cisza kanałów, narracja z powstańczych kronik, niemieckie rozkazy, sowieckie propagandowe pieśni i dobiegające z monumentalnej ściany bicie serca… Na koniec ,,Miasto Ruin”.

W Parku Wolności stanęliśmy przed Murem Pamięci, aby w ciszy i zadumie oddać należny hołd poległym. Na kamiennych płytach wypisano nazwiska ponad 11 tyś. zabitych żołnierzy AK. Wszyscy staną do apelu poległych 1 sierpnia, kiedy zabrzmią syreny i Dzwon ,, Monter”.

Starówka to historia i współczesność, to pamięć o królach, książętach, prezydentach, duchownych , pisarzach, powstańcach, mieszkańcach oraz tych , którzy z wielkim trudem odbudowywali stolicę ze zniszczeń po wojnie. To dzięki nim w 1980r. warszawskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO .

            W. Majewski

FreshJoomlaTemplates.com

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
1097724
Sunday the 20th. Custom text here