,, Gdzie Hitler i Stalin zrobili , co swoje…”

Drukuj

 wa 8    Opowiadać o przeszłości, by przekaz był czytelny, wierny, wiarygodny, a zarazem mógł trafić do współczesnego odbiorcy…

   Jak? Mogli się o tym przekonać uczestnicy wyjazdu do Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie klasy 1 tge i 1 mps pod opieką pani Joanny Kansy oraz pani Ireny Bonk jako pierwsi rozpoczęli zwiedzanie muzeum. Pani Jadwiga Gąsior i pan Wojciech Majewski z uczniami klasy 1 wz i 1 ws złożyli hołd poległym w Parku Wolności a następnie weszli do muzeum.

   Obaj przewodnicy szybko zainteresowali młodych ludzi niezwykłą narracją przybliżając klimat czasu wojny, czasu 63 dni powstańczych walk, ale także życia codziennego ludności cywilnej. Panowie opowiadając historię powstania w różnych jego aspektach jednocześnie przekazali młodzieży jego sens. Uczniowie zapamiętywali nowe fakty i odważnie zadawali pytania. Nikt nie zauważył upływającego w muzeum czasu.

   Druga część wycieczki to tradycyjnie zwiedzanie Starówki, przejście pod Pałac Prezydencki i na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na placu trwał już montaż dekoracji na obchody w dniu 1 marca Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Historia , tak żywa w każdym miejscu Warszawy, pozwoliła nam na chwilę zapomnieć o trudach dnia codziennego w szkole czy na praktyce.                                                                      ,, Kiedy następny wyjazd, proszę pana …” to pytanie i najlepszy komentarz po powrocie do Lublińca w wykonaniu naszych uczniów. Trzeba zaznaczyć , że wyjątkowo zdyscyplinowanych.

Póki co, muzeum w oficjalnym mailu składa podziękowania za zwiedzanie ekspozycji oraz zaprasza do udziału w projekcji filmu ,,Kurier”, o Janie Karskim. Tak więc w maju organizujemy wyjście do kina i historii ciąg dalszy!        

 W. Majewski

FreshJoomlaTemplates.com

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
1650659
Wednesday the 26th. Custom text here