III Festiwal Piosenki „Ku wolności”, Instytutu Pamięci Narodowej i Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Drukuj

p 3Dnia 6 kwietnia 2019 r., w Katowicach, na Scenie w Malarni w Teatrze Śląskim odbył się III Festiwal piosenki „O wolności”,zorganizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Natalia Ordon zaśpiewała piosenkę Stana Borysa „Jaskółka uwięziona”, której wykonanie spotkało się z życzliwym przyjęciem słuchaczy. Zgromadzeni na konkursie mogli usłyszeć między innymi piosenki Marka Grechuty np. „Wolność”, Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę” czy „Znów wędrujemy” ze słowami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, do muzyki Grzegorza Turnau. Do konkursu zgłosiło się 42 solistów oraz 10 zespołów, łącznie ponad 80 osób, także spoza województwa śląskiego.

Wykonawców oceniali: Ryszard Mozgol (Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach), Marek Lyszczyna (Śląskie Centrum Wolności i Solidarności), dr Dominika Leńska (Wydział Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), Sebastian Płatek (dziennikarz muzyczny, redaktor naczelny portalu NetFan.pl), Wiesław Sławik (aktor filmowy i teatralny).

Celem konkursu jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców. Festiwal skierowany jest do młodzieży w wieku od 14 do 25 lat. Festiwal z roku na rok cieszy się większą popularnością – zaznaczył Karol Chwastek ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. To wydarzenie, obok wartości artystycznej, jest też ciekawą lekcją historii – mówił dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN.

Adam Pietryga

FreshJoomlaTemplates.com

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
1377072
Thursday the 19th. Custom text here