Biblioteka Śląska od „kuchni”

Drukuj

1 2Uczniowie kl. II TGE w dniu 5 listopada 2019 zwiedzili Bibliotekę Śląską w Katowicach. Biblioteka Śląska jest biblioteką publiczną i wojewódzką o statusie naukowym. Posiada w swoich zbiorach ponad 2,6 mln woluminów. Są to książki, czasopisma, rękopisy, materiały kartograficzne, grafiki, fotografie, płyty itp. Wszystko to kryje się w dziesięciopiętrowym gmachu. Zwykły czytelnik nie wszędzie może wejść, a wiele najcenniejszych pozycji może obejrzeć wyłącznie w postaci kopii albo tylko na miejscu, w czytelni.

Za strefą ogólnodostępną kryje się ogromne zaplecze z bardzo ciekawymi zakamarkami. Na uczniach zrobił duże wrażenie gmach największej w regionie Książnicy, zostaliśmy zapoznani z obsługą katalogu bibliotecznego i Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, poznaliśmy działanie elektronicznego systemu transportu wewnętrznego Telelift-UniCar, który rozsyła jeżdżące na specjalnie przygotowanych torach wózki z książkami do odpowiednich pomieszczeń biblioteki. Dążenie do usprawnienia pracy biblioteki – przez skrócenie czasu dostarczenia zamówionej pozycji – zadecydowało o zastosowaniu niekonwencjonalnego rozwiązania, jakim jest przechowywanie woluminów w zautomatyzowanym magazynie wysokiego składowania. Zajmuje on dwie ostatnie kondygnacje głównego budynku Biblioteki Śląskiej. Nie przechowuje się tutaj zbiorów w tradycyjny sposób, czyli na regałach. Książki są w specjalnych skrzynkach, zaopatrzonych w zawieszki, takie typowe, jak w szufladach w biurach. To tu między innymi trafiają zamówienia złożone przez czytelników. Potem rozpoczyna się proces wyszukiwania konkretnej książki.

http://v.iplsc.com/-/0005WE0CJ2O98FG0-V1.mp4

Po zakończonym zwiedzaniu uczniowie brali udział w warsztatach przeprowadzonych w Czytelni Filmowej i Muzycznej pt. Zanim pojawiła się empetrójka – płyty analogowe, pocztówki, kasety.

FreshJoomlaTemplates.com

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
2156774
Thursday the 21st. Custom text here