Promocja książki „Tajemnica Czarnego Lasu"

Drukuj

t 1W Lubitece - Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu 27.02.2020 odbyła się promocja książki autorstwa Michała Mędlewskiego  „Tajemnica Czarnego Lasu". W godzinach dopołudniowych Lubitekę odwiedzili uczniowie naszej szkoły. Spotkanie bardzo ciekawie poprowadził Pan Bartłomiej Zbączyniak – przewodniczący działającej w Hufcu ZHP Komisji Historycznej im. hm. Krystyny Rożniewskiej, dzięki staraniom którego powieść została wydrukowana. Opowiedział o książce, jej bohaterach, ale przede wszystkim o przygodzie z nią związanej. Imprezie towarzyszyła wystawa dawnych pocztówek ze zbiorów Pana Krzysztofa Brzeziny, przedstawiających dawny Lubliniec .

„Tajemnica Czarnego Lasu" to powieść, której bohaterem jest Romek Malewski – harcerz i uczeń lublinieckiego gimnazjum. Biwak w Woźnikach, obóz w Czarnym Lesie, harcerskie ogniska dają tej książce swoistą ramę kompozycyjną. Najważniejsze w niej jest jednak tło – autentyczne wydarzenia, które pojawiają się już od pierwszej strony powieści: przyłączenie Lublińca do Polski w 1922 roku, wyjazd wojsk brytyjskich, działanie bojówek niemieckich na terenie przygranicznym, dramatyczne i niebezpieczne sytuacje, atmosfera pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości. Niewątpliwym walorem tej książki są również sylwetki autentycznych postaci. Znajdujemy wśród nich Roberta Maksarę, Konrada Bazarnika, Alojzego Gajka – przyjaciół autora ukrywającego się pod nazwiskiem głównego bohatera, Romka Malewskiego. Są tu też osoby ważne dla historii miasta: doktor Franciszek Willert, kierownik szkoły Jakub Bazarnik i jej dyrektor Rudolf Markiton czy ksiądz Jan Szymała.

Dla koneserów i miłośników jest to okazja do zapoznania się z fragmentem historii Lublińca.

FreshJoomlaTemplates.com

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
2156264
Wednesday the 20th. Custom text here