Zapraszamy do stron z darmowymi ebookami i innymi dobrami kultury

Drukuj

Na czas zamknięcia szkół i bibliotek podpowiadamy uczniom i nauczycielom zastępstwa: gdzie mogą znaleźć darmowe książki oraz inne źródła kultury. Poniżej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) .

WolneLektury.pl

Zasoby biblioteki liczą ponad 5400 utworów zebranych w 27 kolekcjach tematycznych, takich jak literatura dla dzieci i młodzieży, biblioteczka polonisty, literatura fantastyczna, literatura przygodowa, Wiersz wolny czy O prawach dziecka. Poza wspomnianymi już lekturami szkolnymi uczniowie znajdą w jej zasobach wiele ciekawych książek, które mogą być dla nich przyjemną lekturą i sposobem na oderwanie się od szkolnej rzeczywistości. Biblioteka udostępnia klasykę literatury polskiej i światowej oraz literaturę współczesną do czytania online oraz do pobrania w formatach mobilnych (PDF, MOBI, EPUB, TXT, FB2) i w formie audiobooków. Wszystkie zasoby dostępne są również za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej Wolne Lektury (smartfony Android i iPhone).

Zasoby biblioteki to również kilkaset audiobooków czytanych przez takich aktorów, jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. W tym zbiorze znajdują się między innymi bajki Hansa Christiana Andersena, powieści Honoriusza Balzaca, opowiadania Antona Czechowa czy E.T.A. Hoffmanna. Nagrania można odsłuchać bezpośrednio na stronie lub pobrać je w formatach MP3 i Ogg Vorbis, a następnie słuchać ich na innych urządzeniach. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.

https://wolnelektury.pl/

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

https://lektury.gov.pl/

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory, m.in. książki, czasopisma pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

https://www.bn.org.pl/projekty/patrimonium/polona

Książki z Chmury Czytania


Technologia multimedialna daje książkom nowy wymiar wolności – uwalnia je od papieru i ograniczeń dystrybucyjnych. Dostęp do książek na portalu Chmura Czytania jest bezpłatny.
Chmura Czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników. Chmura Czytania to także wolność czytania. Mobilne media – laptopy, tablety, e-czytniki, smartfony czy odtwarzacze mp3.

http://www.chmuraczytania.pl/catalog.php

 

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa

W ra­mach pro­jek­tu „Ja­giel­loń­ska Bi­blio­te­ka Cy­fro­wa” za­bez­pie­czone, poddane kon­ser­wa­cji i zdi­gi­ta­li­zo­wa­ne zostały obiek­ty na­le­żą­ce do Na­ro­do­we­go Za­so­bu Bi­blio­tecz­ne­go.
Z bogatego zbioru czasopism wyselekcjonowano do projektu te tytuły, które należało skopiować i utrwalić w formie elektronicznej w pierwszej kolejności. Były to te najchętniej czytane, jednocześnie najbardziej zniszczone, a także egzemplarze jedyne w kraju.

Ra­zem: 1253 tomy cza­so­pism i 1747 wo­lu­mi­nów ksią­żek i jed­no­stek zbio­rów spe­cjal­nych.

https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra


Europeana Collections

Europeana Collections współpracuje z tysiącem europejskich archiwów, bibliotek i muzeów, aby udostępniać dziedzictwo kulturowe dla nauki i zabawy.

Europeana Collections zapewnia dostęp do ponad 50 milionów pozycji cyfrowych – książek, muzyki, dzieł sztuki i innych – z doskonałymi narzędziami do wyszukiwania i filtrowania, które pomogą w znalezieniu dokładnie tego czego potrzebujesz.

https://www.europeana.eu/pl

 

 

Federacja Bibliotek Cyfrowych

Umieszczone są tam zbiory polskich instytucji kultury on-line, baza liczy już ponad 6,7 miliona obiektów!

https://fbc.pionier.net.pl/

Polska poezja

Na portalu prezentowane są wiersze polskich poetów czytane przez najlepszych polskich aktorów. Recytacja i tekst to forma, która najlepiej pozwala poznać i doświadczyć piękna

To strona przeznaczona dla nauczycieli i uczniów oraz tych, którzy dopiero poznają piękno rodzimej poezji, potrzebują pomocy w nauce do matury, przygotowują się do recytacji na konkurs, czy na lekcję.

Obecnie w audiotece znajduje się ponad 270 wierszy.

Można subskrybować kanał - Polska poezja  w serwisie Youtube, aby żaden z nowo dodanych wierszy nie umknął uwadze.

Projekt polska-poezja.pl jest finansowany i tworzony przez Fundację im. Maurycego Mochnackiego.                

Fundacja jest niezależną inicjatywą społeczną w służbie literatury i kultury polskiej, dbającą o zachowanie i twórczy rozwój polskiego dziedzictwa literackiego i artystycznego.

https://polska-poezja.pl/

Biblioteka Webowa Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie

oraz filii w Lublińcu, Kłobucku, Myszkowie i Lelowie

 

Zawiera pełne teksty dokumentów dostępnych on-line z zakresu oświaty i wychowania (konspekty lekcji, prawo oświatowe, poradniki dla nauczycieli). Zgromadzone materiały zostały usystematyzowane w zakładkach według przedmiotów nauczania.

https://biblioteka.womczest.edu.pl/new/webowa-biblioteka/

 

Baza materiałów Ośrodka Rozwoju Edukacji

Dla nauczycieli do pobrania - zawiera scenariusze, prezentacje, poradniki, programy nauczania, a także przykłady dobrych praktyk. Wśród nich są m.in. materiały dotyczące wychowania, profilaktyki, pracy z uczniem zdolnym, promocji zdrowia w szkole, resocjalizacji, kompetencji społecznych i obywatelskich oraz kształcenia zawodowego.

Na stronie internetowej z materiałami znajduje się również wygodna wyszukiwarka, dzięki której można w łatwy sposób odszukać potrzebne publikacje.

https://www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania/ -

 

Scholaris

Portal wiedzy dla nauczycieli, zawiera informacje na temat oświaty, publikacje nauczycieli, scenariusze lekcji, projekty edukacyjne, pomoce dydaktyczne wykorzystujące nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne.

http://www.scholaris.pl

Literka.pl

Portal wiedzy dla nauczycieli, zawiera informacje na temat prawa oświatowego, awansu zawodowego nauczycieli, w tym również nauczycieli matematyki, publikacje nauczycieli, scenariusze lekcji. Serwis oferuje również dostęp do księgarni internetowej z materiałami dla nauczycieli.

http://literka.pl

 

eduForum

Portal edukacyjny,zawiera informacje na temat prawa oświatowego, komunikaty MEN, publikacje nauczycieli, konspekty lekcji, forum dyskusyjne.

http://www.eduforum.pl

www.Oswiata.org.pl

Portal społeczności oświatowej, zawiera m.in. fora i serwis dla nauczycieli z informacjami merytorycznymi oraz prawnymi.

http://www.oswiata.org.pl

Profesor.pl

Serwis edukacyjny. Zawiera m.in. konspekty lekcji, programy nauczania, plany rozwoju zawodowego nauczycieli, scenariusze konkursów, przykłady sprawdzianów i testów.

http://www.profesor.pl

Superbelfrzy RP

Otwarty blog społecznościowy poświęcony edukacji. Teksty publikowane na blogu są prywatnymi opiniami i przemyśleniami ich autorów.

http://www.superbelfrzy.edu.pl/

 

Edu Publikacje

Praktyczne e-poradniki dla edukatorów, ogólnopolski serwis o elektronicznych publikacjach edukacyjnych. Publikacje edukacyjne – to internetowe wydawnictwo poświęcone szeroko rozumianej edukacji, to bogata baza materiałów dydaktycznych dla nauczycieli.

http://www.epublikacje.edu.pl/

Ninateka

Serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

https://ninateka.pl

Polecamy również w tej trudnej sytuacji książki ze sklepu Play. Chodzi o aplikację Książki Google Play, którą każdy ma w telefonie z systemem android. Znajdują się tam różne książki od darmowych po płatne, lektury, obyczajowe, fantastyczne, komiksy czy wiele, wiele innych rodzajów książek, które na pewno zaciekawią młodzież jak i dorosłych.

ENCYKLOPEDIE I SŁOWNIKI

https://encyklopedia.pwn.pl/ - encyklopedia PWN

https://sjp.pwn.pl/ - słownik języka polskiego PWN

https://sjp.pwn.pl/ - słownik ortograficzny PWN

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna - Wikipedia

 

 

OFERTY FIRM

 

storytel

Przez 14 dni za darmo. A następnie, nielimitowany dostęp do audiobooków w abonamencie 34,90 zł miesięcznie. Materiały dostępneonline lub offline.

https://www.storytel.com/pl 

 

Publio – darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

http://www.publio.pl/index.html

 

Legimi

Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.

Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce.

https://www.legimi.pl/

Empik Premium bezpłatnie na 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.

Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon

Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.

Aktywuj usługę Empik Premium.

Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Wydawnictwo SQN – ebook za złotówkę

Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę.

Adresy sklepów to: SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl

FreshJoomlaTemplates.com

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
2154954
Tuesday the 19th. Custom text here