Akcja "Sprzątanie Świata"

Drukuj

sprzswTegoroczna wrześniowa akcja Sprzątania Świata odbyła się pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Ze względu na panująca epidemię i związane z nią obostrzenia sanitarne nie braliśmy czynnego udziału w tej akcji.

Warto jednak przybliżyć problem rosnącej ilości wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych.

 

Plastik nie jest biodegradowalny. Gdy trafi do środowiska z czasem rozpada się na mikroskopijne cząsteczki zwane mikroplastikiem, które powodują jego zanieczyszczenie. Dlatego odpady te, zamiast trafić na wysypisko śmieci, należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i powtórnie wykorzystane.

 

Opakowanie plastikowe wrzucamy do pojemników koloru żółtego. Głównie są to butelki PET po napojach, słomki, kubki, jednorazowe sztućce plastikowe opakowania kartonowe tzw. tetrapaki oraz jednorazowe reklamówki.

Każde opakowanie z tworzywa sztucznego musi mieć oznaczenie w postaci trójkąta z cyfrą i literowym skrótem nazwy tworzywa. Znajduje się ono najczęściej na spodzie produktu. Dlatego też warto zapoznać się jaki plastik jest bezpieczny dla zdrowia i który najlepiej nadaje się do recyklingu.

 
Oznaczenie w postaci  trójkąta z cyfrą 1 w środku oznacza PET, z którego najczęściej produkuje się butelki na wodę. Zaleca się, aby takich opakowań nie używać ponownie oraz nie wystawiać na działanie promieni słonecznych gdyż w wyniku tego mogą być wydzielane substancje, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Jest to bardzo dobry surowiec do recyklingu.

Trójkąt z cyfrą 2 oznacza HDPE. Ten surowiec jest uważany za jeden z najbardziej bezpiecznych dla zdrowia. Produkuje się z niego wiele zabawek dla dzieci jak również opakowań na produkty mleczne. HDPE jest zatem tworzywem droższym i cenniejszym dla recyklingu niż PET.

Trójkąt z cyfrą 3 oznacza PCV, ten surowiec najczęściej stosowany jest w budownictwie. Powstają z niego rury, okleiny i obudowy dla drzwi i okien a także izolacje kabli elektrycznych.

Kolejnym surowcem jest LDPD oznaczony jako trójkąt z cyfrą 4. Z tego surowca produkuje się folię (również do pakowania żywności), worki, reklamówki, torby plastikowe a także opakowania na ketchup i musztardę. LDPE uznawany jest za bezpieczne tworzywo, ale nie może być wystawiane na działanie wysokich temperatur.

PP oznaczony jako trójkąt z cyfrą 5 jest także bezpiecznym plastikiem, który wykorzystywany jest do produkcji nakrętek plastikowych oraz opakowań do przechowywania żywności tj. kubeczków na jogurty, opakowań na margarynę, wędlinę i sery. Opakowania z tego tworzywa mogą być wykorzystywane ponownie.

Trójkąt z cyfra 6 ma oznaczenie PS czyli polistyren. To nic innego jak powszechnie stosowany styropian, który świetnie się sprawdza jako izolator. Jest lekki i praktyczny a jednocześnie niebezpieczny dla naszego zdrowia. W kontakcie z tłuszczami może wydzielać niebezpieczne toksyny i dlatego nie powinien być stosowany jako opakowanie do żywności. Obecny jest w naczyniach jednorazowych, pojemnikach na jedzenie na wynos, styropianowych kubkach na kawę. Zabrudzony jedzeniem rzadko kiedy nadaje się do ponownego przetworzenia.

OTHER/INNE to trójkąt oznaczony cyfrą 7 w takim tworzywie znajdują się niebezpieczne plastiki m.in. bardzo toksyczny bisfenol A (BPA). Plastików tak oznaczonych nigdy nie powinno się ponownie używać chyba, że zawierają informację BPA Free lub 0% BPA. Wydzielają one toksyczne związki, które w kontakcie z żywnością mogą przyczynić się do powstania chorób związanych z układem nerwowym i hormonalnym. W żadnym wypadku nie powinno się używać tego plastiku w kuchenkach mikrofalowych, które zwielokrotniają przenikanie BPA do żywności. Niestety tego tworzywa nie można poddać procesowi recyklingu.

Starajmy się ograniczyć używanie plastiku na co dzień, np. rezygnując z torebek foliowych, plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, żywności zapakowanej w plastikowe opakowania czy butelek plastikowych. Dzięki temu troszczymy się o środowisko naturalne, ale również dbamy o nasze zdrowie.

Aleksandra Szopka

FreshJoomlaTemplates.com

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
2156307
Wednesday the 20th. Custom text here