Zdrowa żywność kontra Fast Foody

Drukuj

    17-go października uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z paniami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublińcu. Podczas prelekcji zatytułowanej "Zdrowa żywność konta fast foody" każdy miał okazję rozwiązać test sprawdzający wiedzę z obszaru znajomości zasad zdrowego żywienia. Wśród pytań znalazły się między innymi takie jak: Jak często w ciągu dnia należy spożywać posiłki? Jak cukier wpływa na zdrowie? Dlaczego powinno się ograniczać spożycie soli? Co sprzyja tyciu? Okazało się, że fast-foody są bezwzględnie niezdrowe a ich spożycie należy ograniczyć do minimum.

       Podczas spotkania uczniowie poznali również kaloryczność posiłków typu fast food, które okazało się być najbardziej kalorycznym jedzeniem świata! Na przykład cheeseburger z bekonem i frytkami to aż 2380 kalorii! Następnie każdy obliczył swoje BMI (ang. Body Mass Index) czyli współczynnik masy ciała, który obliczamy dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu (podany w metrach). Kalkulator BMI został opracowany na podstawie danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Im wyższy współczynnik BMI, tym większe ryzyko zapadnięcia na rozmaite schorzenia. 

      Na koniec spotkania młodzież sama doszła do wniosku, że naprawdę warto jest poświęcić trochę czasu i przygotować do jedzenia coś zdrowego, wartościowego i bogatego w składniki odżywcze. Wkrótce kolejna lekcja zdrowia a tymczasem pamiętajmy: "W zdrowym ciele zdrowy duch". A Ty, co dzisiaj zjadłeś?

Opracowała mgr Barbara Synowiec

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
1838867
Sunday the 7th. Custom text here