MERRY CHRISTMAS!!!

Drukuj

christmas areapage highland 260817

CHRISTMAS CAROLS

Jakie znacie kolędy angielskie? W załączniku Christmas Carol: Jingle Bells oraz Silent Night z odpowiedziami.

https://www.youtube.com/watch?v=NJ8U6TEO-qE

https://www.youtube.com/watch?v=Q63O54RuL-o

CHRISTMAS VOCABULARY Tutaj znajdziecie prezentację PP słownictwa świątecznego. (CHRISTMAS1)

I jeszcze ćwiczenie:

1. The shop assistant wished me a M............... C................... 2. Children from our school perform a n................ play for Christmas. 3. My parents give me a lot of p.............. every year. 4. We hang up s.................. on the fireplace. 5. Chris and Pat were kissing under the m.............. at the office party. 6. Do you think we might have a w......... C............ this year? 7. I’m d................ the C..................... t ............. now. 8. Mum, am I going to g.............. p............ from the S........... C........ this year? 9. Jingle Bells is a famous C................... c.............. 10. Are you having a N........ Y....... E........ party?

Odpowiedzi do ćwiczenia

 

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
1883450
Wednesday the 15th. Custom text here