Drogi uczniu !! Zachęcam Cię do odwiedzenia Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS
Koronawirus: jak skutecznie się uczyć w domu?
Zamknięte na czas epidemii koronawirusa szkoły przeniosły się w domowe zacisza. Zajęcia online, przesyłane drogą elektroniczną zadania czy prace do wykonania to teraz rzeczywistość każdego ucznia. Nowy tryb nauki jest – wbrew pozorom – niełatwy i bardzo wymagający. Do tej pory dom był przecież miejscem odpoczynku i spędzania wolnego czasu.
Czytaj więcej: Drogi uczniu !! Zachęcam Cię do odwiedzenia Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS
DROGI RODZICU !!!
Każdy z nas zastanawia się co zrobić, aby jak najlepiej odnaleźć się w tej nowej sytuacji, w relacjach z rodziną i dlaczego to takie trudne? Jak poradzić sobie z emocjami? Jak poradzić sobie z poczuciem osamotnienia i odizolowania?
Zachęcać będę Państwa na Webinar Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS.
Udział jest bezpłatny.
Tym razem polecam: ,, Koronawirus: Jak rozmawiać z dziećmi i wspierać je w tym czasie?”
- rozmawiają o tym psycholożki i psychoterapeutki z Uniwersytetu SWPS Zofia Szynal i dr Magdalena Śniegulska.
Jak radzić sobie w stresie ?
INFORMACJE DLA MŁODZIEŻY
Kilka słów o stresie.....
Stres jest zjawiskiem w psychologii mocno już zbadanym, - więc możemy skorzystać z wiedzy na jego temat. Wiedza o jakimś zjawisku powoduje właśnie, że lepiej je rozumiemy, a tym samym mamy nad nim większą kontrolę, znamy mechanizmy nim kierujące.
Stres jest naturalną reakcją naszego organizmu na trudności pojawiające się w życiu codziennym. Sytuacje te mogą wywoływać w nas poczucie zagrożenia, lęk przed czymś lub kimś, brak pewności siebie oraz emocje takie jak: lęk, smutek, rozdrażnienie, złość, przygnębienie, niepewność, napięcie.
Sytuacja epidemii....
Aktualna sytuacja epidemii jest niewątpliwie silnie stresującą i wywołuje wiele emocji. Warto jednak podkreślić, że stres w większości sytuacji jest reakcją pozytywną. Mobilizuje nas do działania. W aktualnej sytuacji ważne jest aby były to działania zwiększające bezpieczeństwo nas i bliskich. Suma tych zachowań przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa nas wszystkich !!!
Zajęcia adaptacyjno – integracyjne w klasach pierwszych
Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu uczestniczyli w zajęciach adaptacyjno – integracyjnych prowadzonych przez pedagoga szkolnego.
Celem zajęć jest lepsza adaptacja w nowym środowisku, wzajemne poznanie wszystkich członków społeczności klasowej, budowanie poczucia bezpieczeństwa w nowej grupie, rozwijanie postawy akceptacji drugiej osoby. Zajęcia oparte były na aktywizacji całej grupy za pomocą zabaw, autoprezentacji, rysunku.
Cyberprzestępczość
Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Asystenta ds .Profilaktyki Społecznej Zespołu Nieletnich i Patologii asp. szt, Iwonę Ochman na temat ,,Cyberprzestępczość’’ Uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniach płynących z internetu, jak bezpiecznie korzystać z sieci, czego unikać aby czuć się bezpiecznie oraz jak łatwo można skrzywdzić innego człowieka po drugiej stronie ekranu komputera.
DEBATA SPOŁECZNA „Narkotyki i dopalacze zabijają” w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu kl.III wzs
We wtorek 30 kwietnia Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu zorganizowała w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu debatę społeczną dla młodzieży w związku z prowadzoną kampanią „Narkotyki i dopalacze zabijają", której hasło brzmi:„Szkoda Ciebie na takie patoklimaty",w której uczestniczyli uczniowie klasy III wzs wraz z pedagogiem szkolnym-p.Anną Klimowicz. Debata zorganizowana w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu była zwieńczeniem i podsumowaniem kampanii, rozpoczętej na terenie powiatu lublinieckiego przed miesiącem.
ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE NA KOMENDZIE POWIATOWEJ POLICJI W LUBLIŃCU
W dn.08.11.18 oraz 30.11.18 uczniowie klasy I Tg/e oraz klasy III Tg/e wraz z pedagogiem szkolnym-Anną Klimowicz uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych,które odbyły się na Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu.
Tematyką spotkań była m.in.:
-
odpowiedzialność karna osób nieletnich
-
szkodliwość dopalaczy i substancji psychoaktywnych,
-
bezpieczne korzystanie z sieci,
,, Profilaktyka stosowania przez uczniów dopalaczy”
W dniu 14.11.2018r. uczniowie klas III Tg/e, III mps, I mps uczestniczyli w zajęciach
,, Profilaktyka stosowania przez uczniów dopalaczy” prowadzonych przez przedstawiciela
Ośrodka Profilaktyki Społecznej z Krakowa p. Marka Słupińskiego.
Czytaj więcej: ,, Profilaktyka stosowania przez uczniów dopalaczy”
STOP NIENAWIŚCI
Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach z profilaktykiem Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu Michałem Sklarczykiem dotyczących tolerancji i szacunku odmienności - pochodzenia, wyznania, koloru skóry.
MY mówimy STOP
STOP mowie nienawiści
STOP dyskryminacji
STOP słowom, które ranią.
Alkogogle
Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie – alkogogle
W roku szkolnym 2018/2019 kontynuujemy spotkania profilaktyczne, które poprowadzą funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu, uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych zatytułowanych „ Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie – alkogogle”, które przygotował i poprowadził młodszy aspirant Michał Sklarczyk, z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu. W trakcie spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się wielu istotnych informacji potrzebnych i ważnych w codziennym funkcjonowaniu, nie tylko potencjalnego kierowcy wszelkich pojazdów, ale również zwykłego młodego człowieka-obywatela. Ogromną atrakcją dla uczniów była możliwość skorzystania z alkogogli, dzięki którym mogli zobaczyć świat z perspektywy odurzonego alkoholem czy narkotykami kierowcy. Nie zabrakło też ciekawych statystyk i zdjęć pobudzających do głębokiej refleksji i przemyślnych pytań. Przed nami jeszcze wiele taki spotkań. Dziękujemy.
21 września Europejski Dzień Bez Ofiar Na Drodze
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu wzięli udział w spotkaniu
z profilaktykiem Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu Michałem Sklarczykiem dotyczącym bezpieczeństwa na drodze. Profilaktyk zachęcał uczniów do bezpiecznego poruszania się na drodze, uświadamiał, że każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo a przytoczone statystyki wypadków i ofiar zachęciły do głębokiej refleksji.
Pedagog szkolny
.... to ktoś kto czeka na Ciebie drogi Uczniu zawsze wtedy,
gdy jest Ci źle i ciężko, kiedy napotykasz na swojej drodze trudności i niepowodzenia,
kiedy masz wrażenie ,że świat wali Ci się na głowę. PEDAGOG szkolny...
przystanie przy Tobie drogi Uczniu
i pomoże Ci oswoić Twoje lęki i obawy, jeżeli tylko zechcesz pomocy...
PEDAGODZY ZSZ SĄ OTWARCI NA POTRZEBY KAŻDEGO
BEZ WYJĄTKU UCZNIA.
ZAPRASZAMY!
Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie – alkogogle
Dnia 29.09.2017r uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu, uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych zatytułowanych „ Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie – alkogogle”, które przygotował i poprowadził młodszy aspirant Michał Sklarczyk, z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.
Czytaj więcej: Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie – alkogogle
I spotkanie z Funkcjonariuszami lublinieckiej Policji
Dnia 24 marca 2017r, w Zespole Szkół Zawodowych odbyło się pierwsze z czterech, spotkanie Policji z młodzieżą, z cyklu: " BEZPIECZNI NA DROGACH" – z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie.
W spotkaniu udział brali przedstawiciele uczniów klas I i II, a prowadzili je SIERŻANT SZTABY - MICHAŁ SKLARCZYK oraz STARSZY ASPIRANT - SEWERYN STRZODA z komendy powiatowej Policji w Lublińcu. Często zdarza się, że pierwsze spotkania bywają stresujące i młodzieży trudno jest przełamać bariery – nie tym razem.
Czytaj więcej: I spotkanie z Funkcjonariuszami lublinieckiej Policji
Profilaktyka wczesnego wykrywania raka piersi
W dniu 05.03.2018r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z zakresu profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi uczennic klas trzecich – III wzf, III Tg/e, IV Tg/s
z lublinieckimi Amazonkami.
Panie Bogna i Danuta podzieliły się swoimi doświadczeniami.
Czytaj więcej: Profilaktyka wczesnego wykrywania raka piersi