II etap projektu " Zwiedzamy stolice Berlin - Warszawa"

Drukuj

   Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży, zaprosili do stolicy swoich rówieśników i ich opiekunów z partnerskiej szkoły w Rheinfelden, wcześniej podobne spotkanie "zaprzyjaźnionych" szkół miało miejsce w Berlinie. Przygoda z Warszawą rozpoczęła się 23 kwietnia 2012 r.

Każdy dzień okazał się szczególny i wyjątkowy, każdy dzień obfitował w nowe, cenne i z pewnością niezapomniane wrażenia. Doskonale opracowany i przygotowany przez germanistkę ZSZ mgr Martę Opalską program usatysfakcjonował tak polską, jak i niemiecką grupę. Gospodarze oraz zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzenia Sejmu RP, Muzeum Techniki, Planetarium, a także - co okazało się nie lada gratką, Telewizji Polskiej, gdzie przewodnik Michal Fajkowski w magiczny sposób wprowadził wszystkich w arkana najbardziej popularnych programów telewizyjnych oraz przybliżył postępujące przez dekady zmiany w TVP. Ogromne wrażenie na młodzieży i opiekunach zrobiło Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki precyzyjnym informacjom zawartym w audio przewodnikach nasi niemieccy goście - jak się później okazało, poznali jedną z najsmutniejszych i najtragiczniejszych kart wojennej historii Polski - dla wszystkich razem i każdego z osobna były to chwile wyciszenia i głębokiej refleksji. Uwieńczenie pobytu w stolicy, to zwiedzanie i podziwianie Pałacu i parku w Wilanowie, tym bardziej przyjemne, że dopisywała piękna, słoneczna pogoda. Pobyt w Warszawie uatrakcyjniały dodatkowo spacery z przewodnikiem po Alejach Ujazdowskich, Starym Mieście, uczniowie mogli zobaczyć Stadion Narodowy, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego czy Pałac Kultury. Nie zabrakło też codziennych zajęć integracyjnych, a punktem kulminacyjnym było pożegnalne przyjęcie zorganizowane przez grupę polską dla odchodzącego na emeryturę Heinza Thomanna - nauczyciela Gewerbeschule w Rheinfelden, inicjatora i dotychczasowego organizatora międzynarodowych spotkań.

....Jak mawia przysłowie - wszystko co dobre kiedyś się kończy - również nasza wspaniała przygoda ze stolicą i niemieckimi gośćmi dobiegła końca i 28 kwietnia 2012 r. po serdecznych pożegnaniach, wymianach adresów i numerów telefonów wszyscy rozjechali się w swoje strony z nadzieją na ponowne spotkanie. Dyrektorzy szkół mgr Jolanta Kardas oraz Jürgen Maulbetsch jednogłośnie przyznali, że projekt "zwiedzamy stolice" okazał się strzałem w dziesiątkę, a zdobyta w czasie takich wyjazdów wiedza jeszcze niejednokrotnie może okazać się przydatna w codziennym życiu młodych ludzi.

 

 (opracowanie: A. Gabrysiak)

 

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
2198557
Tuesday the 2nd. Custom text here