MANNHEIM – SPEYER – HEIDELBERG Młodzież Zespołu Szkół Zawodowych z wizytą w Niemczech

Drukuj

w 2W dniach 29 maja – 3 czerwca 2017r. młodzież Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu wraz z wicedyrektorem szkoły Pawłem Mzyk oraz Martą Opalską nauczycielką języka niemieckiego, spotkała się z uczniami ze szkoły z Rheinfelden w Niemczech.

Pierwszy dzień tradycyjnie odbył się w szkole. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z języka niemieckiego dla obcokrajowców, następnie grali w mieszanych zespołach w siatkówkę i piłkę nożną. Popołudnie młodzież spędziła na wspólnym grillowaniu.

Następnego dnia wszyscy uczestnicy programu z Polski i Niemiec udali się do Mannheim. Mannheim nazywane jest „kwadratowym miastem” ze względu na zachowany zabytkowy układ ulic na planie szachownicy. Leżu u ujścia Renu i Neckaru i stanowi świetny punkt wypadowy do innych ciekawych miejsc w okolicy. Spacer z przewodnikiem po tym, drugim co do wielkości mieście w Baden Württemberg pozwolił poznać jego historię, zabytki i ciekawe miejsca. Kolejny dzień grupa spędziła w uroczym miasteczku Spayer, uczniowie zwiedzili tam średniowieczną Katedrę oraz Muzeum Techniki. Kolejny dzień pobytu to wizyta w Heidelbergu. W tym urokliwym mieście znajduje się m. in najstarszy niemiecki uniwersytet oraz ruiny gotycko – renesansowego zamku. Położenie miasta, urokliwa, pełna kolorowych kamienic i wąskich uliczek Starówka, wszechobecna wielokulturowość zrobiły duże wrażenie na uczestnikach.

Dzięki wspólnym zwiedzaniu miast w Baden Württemberg uczniowie nawiązali nowe przyjaźnie, wieczory integracyjne pozwoliły na poznanie się, rozwinięcie umiejętności językowych i społecznych. Kolejny projekt z Gewerbeschule Rheinfelden zakończył się sukcesem i mamy nadzieję, że następne będą coraz lepsze.

Tygodniowy pobyt w Niemczech upłynął w miłej atmosferze i na długo pozostanie w   pamięci. Warto zaznaczyć, że spotkanie w Niemczech zostało dofinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży z siedzibą w Warszawie.

Statystyka strony

Odsłon artykułów:
2198430
Tuesday the 2nd. Custom text here