1 16W dniach 11-13 czerwca 2015r.został rozegrany w Warszawie etap centralny XX Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego ,, Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy.”

Przez czwartek i piątek 66 uczestników konkursu rywalizowało ze sobą w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjalnych i zasadniczych szkol zawodowych w 5 konkurencjach.

W Muzeum Wojska Polskiego rozegrano takie konkurencje jak:

1. bron i barwa

2. eksponat muzealny

3. historia oręża polskiego w sztuce

4. geografia militarna

W piątek, na terenie 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu, rozegrano piątą konkurencję w temacie zabytki i obiekty historyczne.

W wolnym czasie uczestnicy zmagań odpoczywali w Warszawskich Łazienkach, zwiedzali twierdzę Modlin, poznali historię i współczesność 2 Mazowieckiego Pułku Saperów. W piątek, razem z uczestnikami Olimpiady Historycznej, w hołdzie poległym złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Najlepszym z najlepszych w swojej kategorii został Dominik Bogus, który pokonał swojego młodszego rywala z województwa mazowieckiego.

W ten sposób Dominik obronił tytuł zwycięzcy z ubiegłego roku i po raz trzeci zwyciężył w tym arcytrudnym konkursie. Województwo Śląskie zebrało również puchar w kategorii szkół podstawowych. A więc hat - trick dla Dominika i podwójne zwycięstwo Śląska!

Gratulacjom i pożegnaniom nie było końca a sama uroczystość, która odbyła się na Zamku Królewskim z udziałem wielu znakomitych gości, przedłużyła się o 40 minut. Zebrani uczniowie, opiekunowie i rodzice otrzymali podziękowania, jakie skierowali do nich zaproszeni na tę uroczystość goście z MON, Klubu Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz władz oświatowych i samorządowych. Zdaniem przedstawicieli komisji egzaminacyjnej, wszyscy uczestnicy wykazali się wiedzą znacznie wykraczającą poza zakres podstawy programowej, co jest sukcesem zarówno uczestników, jak i nauczycieli i opiekunów. Podkreślali również wielokrotnie patriotyczne wątki jakie niesie ze sobą udział w tym konkursie.

Uroczystość zakończył występ chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Opiekun Wojciech Majewski

więcej szczegółów w relacji Dominika Bogusa już niedługo.