W Katowickim oddziale Państwowej Inspekcji Pracy odbył się 23 lutego 2023 roku wojewódzki finał X edycji konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Poznaj swoje prawa w pracy”, organizowanego w ramach programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”.
Do X edycji konkursu w roku szkolnym 2022/2023 zgłosiło się 21 szkół z województwa śląskiego, które w grudniu 2022 r. przeprowadziły etap szkolny konkursu i wyłoniły po dwóch reprezentantów do zmagań na szczeblu regionalnym. Naszą szkołę w etapie wojewódzkim reprezentowali laureaci etapu szkolnego Magda BarzakŁukasz Małachowski z klasy III TGE.

Uczniowie podczas rywalizacji rozwiązywali test z wiedzy obejmującej przepisy prawnej ochrony pracy, w tym przepisy dotyczące bhp, legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej, ze szczególnym uwzględnieniem praw i obowiązków stron stosunku pracy. Po przeprowadzonej dogrywce Okręgowa Komisja Konkursowa wyłoniła troje laureatów. Zwyciężczynią konkursu została Monika Jurczak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce. Drugie miejsce zajął Kacper Furnari z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Kaleckiego w Bielsku-Białej. Trzecie miejsce przypadło Patrycji Wieczorek z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach.
Zwycięzcy będą reprezentowali województwo śląskie podczas etapu centralnego w Warszawie.
Konkurs „Poznaj swoje prawa w pracy” organizowany przez Państwową Inspekcję Pracy skierowany jest do szkół uczestniczących w realizacji programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”. Przeznaczony jest dla uczniów powyżej 15 roku życia ze szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej ochrony pracy, legalności zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej, a także zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Opracowała : mgr Jadwiga Gąsior